Rio-2016-dan gysgaça habarlar

* 6-njy aw­gust­da uly da­ba­ra bi­len baş­la­nan XXXI to­mus­ky Olim­pi­ýa oýun­la­ry­nyň il­kin­ji me­da­ly­ny bel­gi­ýa­ly we­lo­si­ped­çi Greg Wan Awer­ma­et ga­zan­dy. Bu onuň il­kin­ji Olim­pi­ýa me­da­ly­dyr.
* Ýer eýe­si Bra­zi­li­ýa bu Olim­pia­da­da­ky il­kin­ji al­tyn me­da­ly­ny dzýu­do spor­tun­dan ga­zan­dy. 57 ki­log­ram ag­ram­da çy­kyş eden Ra­fae­la Sil­wa at­ly ze­nan päl­wan fi­nal­da mon­go­li­ýa­ly Dorj­su­re­ngiin Su­mi­ýaany ýeň­li­şe se­ze­war et­di. Bra­zi­li­ýa­nyň Rio – 2016-da­ky il­kin­ji me­da­ly-da ny­şa­na ok at­ma­k sportunyň 10 metr­den sa­pan­ça at­mak gör­nü­şin­den ga­za­ny­lyp, Fe­li­pe Al­mei­da Wu kü­müş me­dal al­ma­gy ba­şar­dy.
* Il­kin­ji ge­zek gat­naş­ýan Ko­so­wo döw­le­ti 1-nji Olim­pi­ýa me­da­ly­ny ga­zan­dy. Dzýu­do bo­ýun­ça 52 ki­log­ram ag­ram­da çy­kyş eden Maý­lin­da Kel­men­di fi­nal­da ita­li­ýa­ly Odet­te Jiuff­ri­dan üs­tün çy­kyp, al­tyn me­da­la my­na­syp bol­dy.
* Ten­nis ýa­ryş­la­ryn­da esa­sy fa­wo­rit­ler­den er­kek­le­riň ara­syn­da ser­bi­ýa­ly No­wak Jo­ko­wiç 1-nji tap­gyr­da ar­gen­ti­na­ly Hu­an del Pot­ro­dan as­gyn ge­lip, öýü­ne do­lan­ma­ly bol­dy. Ol 2012-nji ýyl­da-da bü­rünç me­dal ug­run­da­ky oýun­da hem Del Pot­ro­dan utu­lyp­dy. Al­tyn me­da­lyň beý­le­ki esa­sy da­laş­gär­le­rin­den En­di Mýur­reý, Ra­fa­el Na­dal, Kei Ni­şi­ko­ri, Mon­fils, Çi­liç häzirlikçe ýo­lu­ny do­wam et­dir­ýär.
* Ten­nis bo­ýun­ça ze­nan­la­ryň ara­syn­da ýe­ke­lik­de 2-nji Olim­pi­ýa al­ty­ny­na ym­tyl­ýan 1-nji bel­gi­li Se­re­na Wil­liams 3-nji tap­gyr­da uk­rai­na­ly Ýe­li­na Swi­to­li­na­dan utul­dy. Şeý­le-de, Mu­gu­ru­za, A. Rad­wans­ka da­gy hem Olim­pia­da bi­len hoş­laş­dy.
* Il­kin­ji ge­zek Olim­pia­da­nyň mak­sat­na­ma­sy­na gi­ri­zi­len reg­bi 7 sport gör­nü­şin­de ze­nan­la­ryň ara­syn­da Awst­ra­li­ýa­nyň ýy­gyn­dy­sy al­tyn me­da­la my­na­syp bol­dy. Olar fi­nal­da Tä­ze Ze­lan­di­ýa­nyň gyz­la­ry­ny 24–17 ha­sa­byn­da utup, bu ugur­da il­kin­ji çem­pi­on to­par bol­ma­gy ba­şar­dy. Bü­rünç me­da­ly-da Be­ýik Bri­ta­ni­ýa­ny 33-10 ha­sa­byn­da ýe­ňen Ka­na­da eýe­le­di. Şeý­le-de reg­bi 7 spor­tun­da er­kek­le­riň ara­syn­da­ Fi­ži­niň ýy­gyn­dy­sy ýe­ňi­ji bol­dy. Fi­nal­da Be­ýik Bri­ta­ni­ýa­ny utan Fi­ži döw­le­ti Olim­pi­ýa oýun­la­ryn­da­ky il­kin­ji me­da­ly­ny ga­zan­dy.
* Ita­li­ýa­ly ny­şa­na ok aty­jy Jio­wan­ni Pel­lie­lo to­mus­ky Olim­pi­ýa oýun­la­ryn­da 4-nji ge­zek çy­kyş ed­ýär. Ol 3-nji sa­par kü­müş me­da­l alyp, bu ge­zek hem al­tyn me­dal ar­zu­wy­ny in­di­ki Olim­pia­da goý­ma­ly bol­dy. Pel­lie­lo 2000-nji ýyl­da-da bü­rünç me­dal alyp­dy.
* At­çy­lyk spor­tu­nyň üç­le­me gör­nü­şin­de (se­ýis­le­mek, at­ly ge­ze­lenç, ma­než­ler­den bök­mek) ger­ma­ni­ýa­ly Mi­ha­el Ýung Lon­don Olim­pia­da­syn­dan soň, Rio­da-da al­tyn me­da­la my­na­syp bol­dy.
* We­los­port­da ze­nan­la­ryň ara­syn­da­ky wagt ýa­ry­şyn­da ame­ri­ka­ly Kris­tin Armst­rong bas­syr 3-nji al­tyn me­da­ly­ny ga­zan­dy. Ol Pe­kin­dir Lon­don­da-da pel­le­ha­na hem­me­den öňür­ti ge­lip­di.
* Fut­bol ýa­ry­şyn­da to­par­ça­da­ky oýun­lar ta­mam­la­nyp, Olim­pi­ýa ýy­gyn­dy­lary şu gün­den baş­lap utu­lan çyk­dy oýun­la­ry­ny oý­nar­lar. Er­kek­le­riň ara­syn­da çär­ýek fi­nal oýun­la­ry: Bra­zi­li­ýa–Ko­lum­bi­ýa, Gü­nor­ta Ko­re­ýa–Gon­du­ras, Ni­ge­ri­ýa–Da­ni­ýa, Por­tu­ga­li­ýa–Ger­ma­ni­ýa. Ze­nan­la­ryň ara­syn­da çär­ýek fi­na­lyň oýun­la­ry: Bra­zi­li­ýa–Awst­ra­li­ýa, ABŞ–Şwe­si­ýa, Ka­na­da–Fran­si­ýa, Hy­taý–Ger­ma­ni­ýa.
* Öz­be­gis­tan­ly gim­nas­ti­ka­çy, 41 ýa­şyn­da­ky Ok­sa­na Çu­so­wi­ti­na 7-nji Olim­pia­da­sy­na gat­naş­dy. Ol mu­ny ba­şa­ran 2 gim­nas­ti­ka­çy ze­na­nyň bi­ri­dir. 1992-nji ýyl­da Bir­le­şen to­pa­ryň (GDA), 2008-nji we 2012-nji ýyl­lar­da-da Ger­ma­ni­ýa­nyň adyn­dan we­kil­çi­lik eden Çu­so­wi­ti­na­nyň bir al­tyn (1992), bi­rem kü­müş (2008) me­da­ly bar.
* We­lo­si­ped spor­tu­nyň ýol ýa­ryş­la­ry ta­mam­la­nyp, 4 me­dal­lar top­lu­my­nyň-da ýe­ňi­ji­le­ri bel­li bol­dy. Ada­ty ýol we wagt bäs­le­şik­le­rin­de Gol­lan­di­ýa her me­dal­dan bi­ri­ni al­ma­gy ba­şar­dy. Şeý­le-de ABŞ, Şweý­sa­ri­ýa, Bel­gi­ýa 1 al­tyn, Da­ni­ýa, Şwe­si­ýa, Rus­si­ýa 1 kü­müş hem-de B.Bri­ta­ni­ýa­dyr Ita­li­ýa we Pol­şa 1 bü­rünç me­dal ga­zan­dy.
* Ny­şa­na ok aty­jy Hoang Su­an Win 1 al­tyn, 1 kü­müş me­dal ga­zan­dy. Ol Wýet­na­ma il­kin­ji al­tyn me­da­ly­ny ga­zan­dy­ran tür­gen­dir.
* As­ly ku­weýt­li Fe­ha­id Al-Dee­ha­ni Ga­raş­syz Olim­pia­da­çy­lar hök­mün­de me­dal alan il­kin­ji tür­gen diý­lip ha­sa­ba alyn­dy.

Felpsiň altyn medallary

Olim­pia­da­ ta­ry­hy­nyň iň köp al­tyn me­dal­ly tür­ge­ni ame­ri­ka­ly ýü­zü­ji Maýkl Felps me­dal­la­ry­nyň sa­ny­ny art­dyr­ma­gy­ny do­wam ed­ýär. Rio Olim­pia­da­sy­na çen­li 18 al­tyn me­da­ly bar bo­lan 31 ýaş­ly Felps ola­ryň ha­ta­ry­na ýe­ne-de 4-si­ni goş­dy. Afi­ny­da 2 bü­rünç, Lon­don­da-da 2 kü­müş alan Felps Rio­da 200 metr ke­be­lek­le­ýin, 200 metr top­lum­la­ýyn hem-de to­pa­ry bi­len 4×100 we 4×200 metr ýüz­mek ýa­ryş­la­ryn­da al­tyn me­da­la my­na­syp bol­dy. Hä­zir­ki wagt­da Maýkl Felp­siň 22 al­tyn, 2 kü­müş we 2 bü­rünç je­mi 26 me­da­ly bar.

MEDAL ALANLAR (6-12-nji awgust)

1-NJI GÜN

ÝAÝDAN OK ATMAK

Toparlaýyn (erkekler)

Altyn medal: Günorta Koreýa (Kim Woo-jin, Ku Bon-çan, Li Seung-ýun)

Kümüş medal: ABŞ (Bredi Ellison, Zek Garrett, Jeýk Kaminski)

Bürünç medal: Awstraliýa (Alek Potts, Raýan Týak, Teýlor Wort)

 

GYLYÇLAŞMAK

Epee (zenanlar)

Altyn medal: Emese Sass (Wengriýa)

Kümüş medal: Rossella Fiamingo (Italiýa)

Bürünç medal: Sun Ýiwen (Hytaý)

 

DZÝUDO

48 kg agramda (zenanlar)

Altyn medal: Paula Pareto (Argentina)

Kümüş medal: Žeong Bo-kýeong (Günorta Koreýa)

Bürünç medal: Galbadrahyn Otgonsetseg (Gazagystan), Ami Kondo (Ýaponiýa)

 

DZÝUDO

60 kg agramda (erkekler)

Altyn medal: Beslan Mudranow (Russiýa)

Kümüş medal: Ýeldos Smetow (Gazagystan)

Bürünç medal: Diýorbek Uruzboýew (Özbegistan), Naohisa Takato (Ýaponiýa)

 

AGYR ATLETIKA

48 kg agramda (zenanlar)

Altyn medal: Sopita Tanasan (Tailand) – 200 kilogram

Kümüş medal: Sri Wahýuni Agustiani (Indoneziýa) – 192 kilogram

Bürünç medal: Hiromi Miýake (Ýaponiýa) – 188 kilogram

 

WELOSIPED

Ýol ýaryşy (erkekler)

Altyn medal: Greg Wan Awermaet (Belgiýa) – 6:10:05 sagat

Kümüş medal: Ýakob Fuglsang (Daniýa) – 6:10:05 sagat

Bürünç medal: Rafal Maýka (Polşa) – 6:10:10 sagat

 

NYŞANA OK ATMAK

10 metr, tapança (erkekler)

Altyn medal: Hoang Şuan Winh (Wýetnam) – 202,5 utuk

Kümüş medal: Felipe Almeida Wu (Braziliýa) – 202,1 utuk

Bürünç medal: Pang Wei (Hytaý) – 180,4 utuk

 

NYŞANA OK ATMAK

10 metr, tüpeň (zenanlar)

Altyn medal: Wirjinia Traşer (ABŞ) – 208 utuk

Kümüş medal: Du Li (Hytaý) – 207 utuk

Bürünç medal: Ýi Siling (Hytaý) – 185,4 utuk

 

ÝÜZMEK

400 metr erkin (erkekler)

Altyn medal: Mek Horton (Awstraliýa) – 3:41,55 minut

Kümüş medal: Sun Ýang (Hytaý) – 3:41,68 minut

Bürünç medal: Gabriele Detti (Italiýa) – 3:43,49 minut

 

ÝÜZMEK

400 metr toplumlaýyn (erkekler)

Altyn medal: Kosuke Hagino (Ýaponiýa) – 4:06,05 minut (Aziýa rekordy)

Kümüş medal: Çeýs Kalis (ABŞ) – 4:06,75 minut

Bürünç medal: Daiýa Seto (Ýaponiýa) – 4:09,71 minut

 

ÝÜZMEK

400 metr toplumlaýyn (zenanlar)

Altyn medal: Katinka Kossu (Wengriýa) – 4:26,36 minut (Dünýä rekordy)

Kümüş medal: Maýa DiRado (ABŞ) – 4:31,15 minut

Bürünç medal: Mireia Belmonte (Ispaniýa) – 4:32,39 minut

 

ÝÜZMEK:

4×100 metr erkin toparlaýyn (zenanlar)

Altyn medal: Awstraliýa (E. MakKeon, B. Elmsli, B. Kampbell, K. Kampbell) – 3:30,65 minut (Dünýä rekordy)

Kümüş medal: ABŞ (S. Manuel, A. Weitzeil, D. Wollmer, K. Ledeki) – 3:31,89 minut

Bürünç medal: Kanada (S. Meýnwill, Ç. W. Landegem, T. Rak, P. Oleksiak) – 3:32,89 minut

 

2-NJI GÜN

ÝAÝDAN OK ATMAK

Toparlaýyn (zenanlar)

Altyn medal: Günorta Koreýa (Çeng Hýe-jin, Çoi Mi-sun, Ki Bo-bae)

Kümüş medal: Russiýa (T. Daşidoržiýewa, Kseniýa Perowa, Inna Stepanowa)

Bürünç medal: Hytaý Taýpei (Le Çeng-ýing, Lin Şih-çia, Tan Ýa-ting)

 

WELOSIPED

Ýol ýaryşy (zenanlar)

Altyn medal: Anna wan der Breggen (Gollandiýa) – 3:51:27 sagat

Kümüş medal: Emma Ýohansson (Şwesiýa)

Bürünç medal: Elisa Longo Borgini (Italiýa)

 

SUWA BÖKMEK

3 metr, sinhronlaýn tramplin (zenanlar)

Altyn medal: Hytaý (Şi Tingmao bilen Wu Minşia) – 345,60 utuk

Kümüş medal: Italiýa (Tania Kagnotto bilen Françeska Dallape) – 313,83 utuk

Bürünç medal: Awstraliýa (Maddison Kineý bilen Anabelle Smit) – 299,19 utuk

 

GYLYÇLAŞMAK

Foil (erkekler)

Altyn medal: Daniele Garazzo (Italiýa)

Kümüş medal: Aleksandr Massialas (ABŞ)

Bürünç medal: Timur Safin (Russiýa)

 

DZÝUDO

66 kg agramda (erkekler)

Altyn medal: Fabio Basile (Italiýa)

Kümüş medal: An Ba-Ul (Günorta Koreýa)

Bürünç medal: Masaşi Ebinuma (Ýaponiýa), Rişod Sabirow (Özbegistan)

 

DZÝUDO

52 kg agramda (zenanlar)

Altyn medal: Maýlinda Kelmendi (Kosowo)

Kümüş medal: Odette Juiffrida (Italiýa)

Bürünç medal: Nataliýa Kuziutina (Russiýa), Misato Nakamura (Ýaponiýa)

 

NYŞANA OK ATMAK

10 metr, tapança (zenanlar)

Altyn medal: Ženg Mengşue (Hytaý) – 199,4 utuk (Olimpiýa rekordy)

Kümüş medal: Witalina Batsaraşkina (Russiýa) – 197,1 utuk

Bürünç medal: Anna Korakaki (Gresiýa) – 177,7 utuk

 

NYŞANA OK ATMAK

Trep (zenanlar)

Altyn medal: Katerine Skinner (Awstraliýa) – 12 utuk

Kümüş medal: Natalie Runi (Täze Zelandiýa) – 11 utuk

Bürünç medal: Koreý Kodjell (ABŞ) – 10 utuk

 

ÝÜZMEK

100 metr brass (erkekler)

Altyn medal: Adam Piti (Beýik Britaniýa) – 57,13 sekunt (Dünýä rekordy)

Kümüş medal: Kameron wan der Burg (Günorta Afriika) – 58,69 sekunt

Bürünç medal: Kodi Miller (ABŞ) – 58,87 sekunt

 

ÝÜZMEK

4X100 metr erkin (erkekler)

Altyn medal: ABŞ (R. Held, K. Dressel, M. Felps, N. Adrian) – 3:09,92 minut

Kümüş medal: Fransiýa – 3:10,53 minut

Bürünç medal: Awstraliýa – 3:11,37 minut

 

ÝÜZMEK

400 metr erkin (zenanlar)

Altyn medal: Keýti Ledeki (ABŞ) – 3:56,46 minut (Dünýä rekordy)

Kümüş medal: Jazmin Karlin (Beýik Britaniýa) – 4:01,23 minut

Bürünç medal: Lea Smit (ABŞ) – 4:01,92 minut

 

ÝÜZMEK

100 metr kebelekleýin (zenanlar)

Altyn medal: Sarah Sýöström (Şwesiýa) – 55,48 sekunt (Dünýä rekordy)

Kümüş medal: Penni Oleksiak (Kanada) – 56,46 sekunt

Bürünç medal: Dana Wollmer (ABŞ) – 56,63 sekunt

 

AGYR ATLETIKA:

56 kg agramda (erkekler)

Altyn medal: Long Kingkuan (Hytaý) – 307 kilogram (Dünýä rekordy)

Kümüş medal: Om Ýun-Çol (Demirgazyk Koreýa) – 303 kilogram

Bürünç medal: Sinfet Kruaithong (Tailand) – 289 kilogram

 

AGYR ATLETIKA

53 kg agramda (zenanlar)

Altyn medal: Hsu Şu-Çing (Hytaý Taýpei) – 212 kilogram

Kümüş medal: Hidilin Diaz (Filippinler) – 200 kilogram

Bürünç medal: Ýun Jin-Hi (Günorta Koreýa) – 199 kilogram

 

3-NJI GÜN  

SUWA BÖKMEK

Sinhronlaýyn 10 metr platformadan (erkekler)

Altyn medal: Çen Aisen bilen Lin Ýue (Hytaý) – 496,98 utuk

Kümüş medal: Dewid Budia bilen Stile Jonson (Beýik Britaniýa) – 457,11 utuk

Bürünç medal: Tom Daleý bilen Daniel Gudfellow (ABŞ) – 444,45 utuk

 

GYLYÇLAŞMAK

Sabre (zenanlar)

Altyn medal: Ýana Egorian (Russiýa)

Kümüş medal: Sofiýa Welikaýa (Russiýa)

Bürünç medal: Olga Harlan (Ukraina)

 

SPORT GIMNASTIKASY

Toparlaýyn (erkekler)

Altyn medal: Ýaponiýa (R. Kato, K. Şirai, Ý. Tanaka, K. Ýamamuro, K. Uçimura) – 274,094 utuk

Kümüş medal: Russiýa (D. Ablýazin, D. Belýawskiý, I. Stretowiç, N. Kuksenkow, N. Nagornyý)–271,453 utuk

Bürünç medal: Hytaý (D. Şudi, L. Çaopan, L. Ýang, Ý. Hao, Ž. Çenglong) – 271,122 utuk

 

DZÝUDO

73 kg agramda (erkekler)

Altyn medal: Şohei Ono (Ýaponiýa)

Kümüş medal: Rustam Orujow (Azerbaýjan)

Bürünç medal: Laşa Şawdatuaşwili (Gruziýa), Dirk Wan Tiçelt (Belgiýa)

 

DZÝUDO

57 kg agramda (zenanlar)

Altyn medal: Rafaela Silwa (Braziliýa)

Kümüş medal: Dorjsürengiin Sumiýaa (Mongoliýa)

Bürünç medal: Telma Monteiro (Portugaliýa), Kaori Matsumoto (Ýaponiýa)

 

REGBI – 7

Zenanlar

Altyn medal: Awstraliýa

Kümüş medal: Täze Zelandiýa

Bürünç medal: Kanada

 

NYŞANA OK ATMAK

10 metr, tüpeň (erkekler)

Altyn medal: Nikkolo Kampriani (Italiýa) – 206,1 utuk (Olimpiýa rekordy)

Kümüş medal: Sergeý Kuliş (Ukraina) – 204,6 utuk

Bürünç medal: Wladimir Maslennikow (Russiýa) – 184,2 utuk

 

NYŞANA OK ATMAK

Trep (erkekler)

Altyn medal: Ýosip Glasnowiç (Horwatiýa)

Kümüş medal: Jiowanni Pellielo (Italiýa)

Bürünç medal: Edward Ling (Beýik Britaniýa)

 

ÝÜZMEK

200 metr erkin (erkekler)

Altyn medal: Sun Ýang (Hytaý) – 1:44,65 minut

Kümüş medal: Çad Le Klos (Günorta Afrika) – 1:45,20 minut

Bürünç medal: Konor Dawýer (ABŞ) – 1:45,23 minut

 

ÝÜZMEK

100 metr arkanlaýyn (erkekler)

Altyn medal: Raýn Mörfi (ABŞ) – 51,97 sekunt (Olimpiýa rekordy)

Kümüş medal: Ksu Žiaýu (Hytaý) – 52,31 sekunt

Bürünç medal: Dewid Plummer (ABŞ) – 52,40 sekunt

 

ÝÜZMEK

100 metr arkanlaýyn (zenanlar)

Altyn medal: Katinka Hossu (Wengriýa) – 58,45 sekunt

Kümüş medal: Katlin Beýker (ABŞ) – 58,75 sekunt

Bürünç medal: Kaýli Masse (Kanada), Fu Ýuanhui (Hytaý) – 58,76 sekunt

 

ÝÜZMEK

100 metr brass (zenanlar)

Altyn medal: Lilli King (ABŞ) – 1:04,93 minut (Olimpiýa rekordy)

Kümüş medal: Ýuliýa Ýefimowa (Russiýa) – 1:05,50 minut

Bürünç medal: Keýti Meilli (ABŞ) – 1:05,69 minut

 

AGYR ATLETIKA

62 kg agramda (erkekler)

Altyn medal: Oskar Figueroa (Kolumbiýa) – 318 kilogram

Kümüş medal: Eko Ýuli Irawan (Indoneziýa) – 312 kilogram

Bürünç medal: Farhad Harki (Gazagystan) – 305 kilogram

 

AGYR ATLETIKA

58 kg agramda (zenanlar)

Altyn medal: Sukanýa Srisurat (Tailand) – 240 kilogram (Olimpiýa rekordy)

Kümüş medal: Primsiri Sirikaew (Tailand) – 232 kilogram

Bürünç medal: Kuo Hsing-Çun (Hytaý Taýpei) – 231 kilogram

 

4-NJI GÜN

KA­NOE

Sla­lom K-1 (er­kek­ler)

Al­tyn me­dal: De­nis Gar­ga­ud Şa­nu (Fran­si­ýa) – 94,17 se­kunt

Kü­müş me­dal: Ma­tež Be­nus (Slo­wa­ki­ýa) – 95,02 se­kunt

Bü­rünç me­dal: Ta­ku­ýa Ha­ne­da (Ýa­po­ni­ýa) – 97,44 se­kunt

 

SU­WA BÖK­MEK

10 metr, sinh­ron­laýn plat­for­ma (ze­nan­lar)

Al­tyn me­dal: Çen Ruo­lin bi­len Liu Hui­şia (Hy­taý) – 354,00 utuk

Kü­müş me­dal: Çeong Jun Hoong bi­len Pan­de­le­la Ri­nong (Ma­laý­zi­ýa) – 344,34 utuk

Bü­rünç me­dal: Me­gan Ben­fei­to bi­len Ro­se­lin Fi­li­on (Ka­na­da) – 336,18 utuk

 

AT­ÇY­LYK SPOR­TY

Üç­le­me

Al­tyn me­dal: Mi­ha­el Ýung (Ger­ma­ni­ýa) – 40,90 utuk

Kü­müş me­dal: As­tie Ni­ko­las (Fran­si­ýa) – 42,00 utuk

Bü­rünç me­dal: Kris Ber­ton (Awst­ra­li­ýa) – 45,60 utuk

 

AT­ÇY­LYK SPOR­TY

To­par­la­ýyn

Al­tyn me­dal: Fran­si­ýa (K. La­gua, T. Wal­let­te, M. Le­mo­in, A. Ni­ko­las)

Kü­müş me­dal: Ger­ma­ni­ýa (J. Kra­ýews­ki, S. Auf­fart, I. Klim­ke, M. Ýung)

Bü­rünç me­dal: Awst­ra­li­ýa (Ş. Ro­uz, S. Tin­neý, S. Grif­fits, K. Ber­ton)

 

GY­LYÇ­LAŞ­MAK

Şpa­ga (er­kek­ler)

Al­tyn me­dal: Park San-Ýon (Gü­nor­ta Ko­re­ýa)

Kü­müş me­dal: Ge­za Im­re (Weng­ri­ýa)

Bü­rünç me­dal: Got­ýe Grum­ýe (Fran­si­ýa)

 

SPORT GIM­NAS­TI­KA­SY

To­par­la­ýyn (ze­nan­lar)

Al­tyn me­dal: ABŞ (S. Baý­les, G. Dug­las, L. Her­nan­des, M. Ko­si­an, A. Ra­is­man) – 184,897 utuk

Kü­müş me­dal: Rus­si­ýa (A.Mel­ni­ko­wa, A.Mus­ta­fi­na, M.Pa­se­ka, D.Spi­ri­do­no­wa, S.Tut­hal­ýan) – 176,688 utuk

Bü­rünç me­dal: Hy­taý (F. Ýi­lin, M. Ýi, Ş. Çun­son, T. Ži­ak­sin, W. Ýan) – 176,003 utuk

 

DZÝU­DO

81 kg ag­ram­da (er­kek­ler)

Al­tyn me­dal: Ha­san Hal­mur­za­ýew (Rus­si­ýa)

Kü­müş me­dal: Tra­wis Sti­wens (ABŞ)

Bü­rünç me­dal: Ser­giu To­ma (BAE), Ta­ka­no­ri Na­ga­se (Ýa­po­ni­ýa)

 

DZÝU­DO

63 kg ag­ram­da (ze­nan­lar)

Al­tyn me­dal: Ti­na Trsten­ýan (Slo­we­ni­ýa)

Kü­müş me­dal: Kla­ris­se Ag­beg­ne­nu (Fran­si­ýa)

Bü­rünç me­dal: Ýar­den Ger­bi (Ys­ra­ýyl), Ani­ka Wan Em­den (Gol­lan­di­ýa)

 

NY­ŞA­NA OK AT­MAK

25 metr, sa­pan­ça (ze­nan­lar)

Al­tyn me­dal: An­na Ko­ra­ka­ki (Gre­si­ýa)

Kü­müş me­dal: Mo­ni­ka Karş (Ger­ma­ni­ýa)

Bü­rünç me­dal: Hei­di Di­et­helm Ger­ber (Şweý­sa­ri­ýa)

 

ÝÜZ­MEK

200 metr ke­be­lek­le­ýin (er­kek­ler)

Al­tyn me­dal: Maýkl Felps (ABŞ) – 1:53,36 mi­nut

Kü­müş me­dal: Ma­sa­to Sa­kai (Ýa­po­ni­ýa) – 1:53,40 mi­nut

Bü­rünç me­dal: Ta­maş Ken­de­re­si (Weng­ri­ýa) — 1:53,62 mi­nut

 

ÝÜZ­MEK

4×200 metr es­ta­fe­ta (er­kek­ler)

Al­tyn me­dal: ABŞ (K. Daw­ýer, T. Ha­as, R. Loh­te, M. Felps) – 7:00,66 mi­nut

Kü­müş me­dal: Be­ýik Bri­ta­ni­ýa (S. Mil­ne, D. Skott, D. Wal­las, J. Gaý) – 7:03,13 mi­nut

Bü­rünç me­dal: Ýa­po­ni­ýa (K. Ha­gi­no, N. Eha­ra, Ý. Ko­bo­ri, T. Mat­su­da) – 7:03,50 mi­nut

 

ÝÜZ­MEK

200 metr er­kin (ze­nan­lar)

Al­tyn me­dal: Keý­ti Le­de­ki (ABŞ) – 1:53,73 mi­nut

Kü­müş me­dal: Sa­rah Sýöst­röm (Şwe­si­ýa) – 1:54,08 mi­nut

Bü­rünç me­dal: Em­ma Mak­Ke­on (Awst­ra­li­ýa) – 1:54,92 mi­nut

 

ÝÜZ­MEK

200 metr top­lum­la­ýyn (ze­nan­lar)

Al­tyn me­dal: Ka­tin­ka Hos­su (Weng­ri­ýa) – 2:06,58 mi­nut (Olim­pi­ýa re­kor­dy)

Kü­müş me­dal: Si­ob­han-Ma­rie O’Kon­nor (Be­ýik Bri­ta­ni­ýa) – 2:06,88 mi­nut

Bü­rünç me­dal: Ma­ýa Di­Ra­do (ABŞ) – 2:08,79 mi­nut

 

AGYR AT­LE­TI­KA

63 kg ag­ram­da (ze­nan­lar)

Al­tyn me­dal: Deng Wei (Hy­taý) – 262 ki­log­ram (Dün­ýä re­kor­dy)

Kü­müş me­dal: Çoe Hýo-sim (De­mir­ga­zyk Ko­re­ýa) – 248 ki­log­ram

Bü­rünç me­dal: Ka­ri­na Go­ri­çe­wa (Ga­za­gys­tan) – 243 ki­log­ram

 

5-NJI GÜN 

 

KANOE

Slalom K-1 (erkekler)

Altyn medal: Ýosef Klark (Beýik Britaniýa) – 88,53 sekunt

Kümüş medal: Piter Kauzer (Sloweniýa) – 88,70 sekunt

Bürünç medal: Ýiri Prskaweç (Çehiýa) – 88,99 sekunt

 

WELOSIPED

Ýol ýaryşy, wagt (erkekler)

Altyn medal: Fabian Kansellara (Şweýsariýa) – 1:12:15,42 sagat

Kümüş medal: Tom Dumolin (Gollandiýa) – 1:13:02,83 sagat

Bürünç medal: Kris Frum (Beýik Britaniýa) – 1:13:17,54 sagat

 

WELOSIPED

Ýol ýaryşy, wagt (zenanlar)

Altyn medal: Kristin Armstrong (ABŞ) – 44:26,42 minut

Kümüş medal: Olga Zabelinskaýa (Russiýa) – 44:31,97 minut

Bürünç medal: Anna wan der Breggen (Gollandiýa) – 44:37,80 minut

 

SUWA BÖKMEK

3 metr, sinhronlaýyn tramplin (erkekler)

Altyn medal: Kris Mirs bilen Jek Lauger (Beýik Britaniýa) – 454,32 utuk

Kümüş medal: Sem Dorman bilen Maýkl Hikson (ABŞ) – 450,21 utuk

Bürünç medal: Çao Ýuan bilen Kin Kai (Hytaý) – 443,70 utuk

 

GYLYŞLAŞMAK

Sablýa (erkekler)

Altyn medal: Aron Silagýi (Wengriýa)

Kümüş medal: Daril Homer (ABŞ)

Bürünç medal: Kim Žun-hwan (Günorta Koreýa)

 

GYLYÇLAŞMAK

Rapira (zenanlar)

Altyn medal: Inna Deriglazowa (Russiýa)

Kümüş medal: Eliza Di Françiska (Italiýa)

Bürünç medal: Ines Bubakri (Tunis)

 

SPORT GIMNASTIKASY

Toplumlaýyn (erkekler)

Altyn medal: Koçei Uçimira (Ýaponiýa) – 92,365 utuk

Kümüş medal: Oleg Werniýaýew (Ukraina) – 92,266 utuk

Bürünç medal: Maks Witlok (Beýik Britaniýa) – 90,641 utuk

 

DZÝUDO

90 kg agramda (erkekler)

Altyn medal: Maşu Baker (Ýaponiýa)

Kümüş medal: Warlam Liparteliani (Gruziýa)

Bürünç medal: Gwak Dong-han (Günorta Koreýa), Çeng Ksunžao (Hytaý)

 

DZÝUDO

70 kg agramda (zenanlar)

Altyn medal: Haruko Taçimoto (Ýaponiýa)

Kümüş medal: Ýuri Alwear (Kolumbiýa)

Bürünç medal: Salli Konweý (Beýik Britaniýa), Laura Wargas Koh (Germaniýa)

 

NYŞANA OK ATMAK

50 metr, sapança (erkekler)

Altyn medal: Žin Žong-oh (Günorta Koreýa) – 193,7 utuk (Olimpiýa rekordy)

Kümüş medal: Hoang Şuan Winh (Wýetnam) – 191,3 utuk

Bürünç medal: Kim Song-guk (Demirgazyk Koreýa) – 172,8 utuk

 

NYŞANA OK ATMAK

Goşa trap (erkekler)

Altyn medal: Fehaid Al-Deehani (Garaşsyz Olimpiýaçylar topary)

Kümüş medal: Marko Innosenti (Italiýa)

Bürünç medal: Stiwen Skott (Beýik Britaniýa)

 

ÝÜZMEK

100 metr erkin (erkekler)

Altyn medal: Kaýl Çembers (Awstraliýa) – 47,58 sekunt

Kümüş medal: Piter Timmers (Belgiýa) – 47,80 sekunt

Bürünç medal: Natan Adrian (ABŞ) – 47,85 sekunt

 

ÝÜZMEK

200 metr brass (erkekler)

Altyn medal: Dmitriý Balandin (Gazagystan) – 2:07,46 sekunt

Kümüş medal: Joş Prenot (ABŞ) – 2:07,53 sekunt

Bürünç medal: Anton Çupkow (Russiýa) – 2:07,70 sekunt

 

ÝÜZMEK

200 metr kebelekleýin (zenanlar)

Altyn medal: Mireia Belmonte Grarsia (Ispaniýa) – 2:04,85 minut

Kümüş medal: Madelin Growes (Awstraliýa) – 2:04,88 minut

Bürünç medal: Natsumi Hoşi (Ýaponiýa) – 2:05,20 minut

 

ÝÜZMEK

4×200 metr estafeta erkin (zenanlar)

Altyn medal: ABŞ (A.Şmitt, M.Franklin, M.Margalis, S. Ranje, M. DiRado, L.Smit, K. Ledeki) – 7:43,03 minut

Kümüş medal: Awstraliýa (L. Neale, B. Barratt, T. Kuk, J. Eşwud, E. MakKeon) – 7:44,87 minut

Bürünç medal: Kanada (K. Saward, T. Rak, E. Owerholt, K. Goss, P. Oleksiak) – 7:45,39 minut

 

STOL TENNISI

Ýekelikde (zenanlar)

Altyn medal: Din Nin (Hytaý)

Kümüş medal: Li Siýaosiýa (Hytaý)

Bürünç medal: Kim Song-i (Demirgazyk Koreýa)

 

AGYR ATLETIKA

77 kg agramda (erkekler)

Altyn medal: Nižat Rahymow (Gazagystan) – 379 kilogram (214 kg itekläp götermekde, Dünýä rekordy)

Kümüş medal: Lýuý Siaoszýun (Hytaý) – 379 kilogram

Bürünç medal: Mohamed Mahmud (Müsür) – 361 kilogram

 

AGYR ATLETIKA

69 kg agramda (zenanlar)

Altyn medal: Şiang Ýanmei (Hytaý) – 261 kilogram

Kümüş medal: Žazira Žapparkul (Gazagystan) – 259 kilogram

Bürünç medal: Sara Ahmed (Müsür) – 255 kilogram

6-NJY GÜN
ÝAÝDAN OK ATMAK

Toplumlaýyn (zenanlar)

Altyn medal: Çen Hýe-žin (Günorta Koreýa)

Kümüş medal: Liza Unruh (Germaniýa)

Bürünç medal: Ki Bo-bae (Günorta Koreýa)

 

KANOE

Slalom C-2 (erkekler)

Altyn medal: Ladislaw Şkantar bilen Peter Şkantar (Sloweniýa) – 101,58 sekunt

Kümüş medal: Dewid Florens bilen Riçard Honslow (Beýik Britaniýa) – 102,01 sekunt

Bürünç medal: Gautie Klauss bilen Mattiýö Peçe (Fransiýa) – 103,24 sekunt

 

KANOE

Slalom K-1 (zenanlar)

Altyn medal: Maialen Çurrau (Ispaniýa) – 98,65 sekunt

Kümüş medal: Luuka Jones (Täze Zelandiýa) – 101,82 sekunt

Bürünç medal: Jessika Foks (Awstraliýa) – 102,89 sekunt

 

WELOSIPED

Sprint, toparlaýyn (erkekler)

Altyn medal: Beýik Britaniýa (F. Haýndes, J. Kenni, K. Skinner) – 42,440 (Olimpiýa rekordy)

Kümüş medal: Täze Zelandiýa (E. Dawkins, E. Mitçell, S. Webster) – 42,542

Bürünç medal: Fransiýa (G. Bauž, M. D’Almeida, F. Perwis) – 43,143

 

GYLYÇLAŞMAK

Şpaga, toparlaýyn (zenanlar)

Altyn medal: Rumyniýa (L. Dinu, S. German, S. Pop, A. Popesku)

Kümüş medal: Hytaý (H. Žialu, S. Ýiwen, S. Ýužie, Ş. Anki)

Bürünç medal: Russiýa (O. Koçnewa, W. Kolobowa, T. Logunowa, L. Şutowa)

 

SPORT GIMNASTIKASY

Toplumlaýyn (zenanlar)

Altyn medal: Simone Baýles (ABŞ) – 62,198 utuk

Kümüş medal: Ali Raisman (ABŞ) – 60,098 utuk

Bürünç medal: Aliýa Mustafina (Russiýa) – 58,665 utuk

 

DZÝUDO

100 kg agramda (erkekler)

Altyn medal: Lukaş Krpalek (Çehiýa)

Kümüş medal: Elmar Gasimow (Azerbaýjan)

Bürünç medal: Rýunosuke Haga (Ýaponiýa), Sirill Maret (Fransiýa)

 

DZÝUDO

78 kg agramda (zenanlar)

Altyn medal: Kaýla Harrison (ABŞ)

Kümüş medal: Odri Çeumeo (Fransiýa)

Bürünç medal: Maýra Aguiar (Braziliýa), Anamari Welenşek (Sloweniýa)

 

REGBI 7

Toparlaýyn (erkekler)

Altyn medal: Fijiniň ýygyndy topary

Kümüş medal: Beýik Britaniýanyň ýygyndy topary

Bürünç medal: Günorta Afrikanyň ýygyndy topary

 

NYŞANA OK ATMAK

50 metr, tüpeň, 3 ýerden (zenanlar)

Altyn medal: Barbara Engleder (Germaniýa) – 458,6 utuk

Kümüş medal: Çžan Binbin (Hytaý) – 458,4 utuk

Bürünç medal: Du Lin (Hytaý) – 447,4 utuk

 

STOL TENNISI

Ýekelikde (erkekler)

Altyn medal: Ma Lun (Hytaý)

Kümüş medal: Çžan Szike (Hytaý)

Bürünç medal: Dzýun Midz          utani (Ýaponiýa)

 

ÝÜZMEK

200 metr arkanlaýyn (erkekler)

Altyn medal: Raýn Mörfi (ABŞ) – 1:53,62 minut

Kümüş medal: Mitç Larkin (Awstraliýa) – 1:53,96 minut

Bürünç medal: Ýewgeniý Rylow (Russiýa) – 1:53,97 minut

 

ÝÜZMEK

200 metr toplumlaýyn (erkekler)

Altyn medal: Maýk Felps (ABŞ) – 1:54,66 minut

Kümüş medal: Kosuke Hagino (Ýaponiýa) – 1:56,61 minut

Bürünç medal: Wang Şun (Hytaý) – 1:57,05 minut

 

ÝÜZMEK

100 metr erkin (zenanlar)

Altyn medal: Simone Manuel (ABŞ), Penni Oleksiak (Kanada) – 52,70 sekunt (Olimpiýa rekordy)

Kümüş medal:

Bürünç medal: Sarah Sýöström (Şwesiýa) – 52,99 sekunt

 

ÝÜZMEK

200 metr bras (zenanlar)

Altyn medal: Rie Kaneto (Ýaponiýa) – 2:20,30 minut

Kümüş medal: Ýuliýa Ýefimowa (Russiýa) – 2:21,97 minut

Bürünç medal: Şi Szinlin (Hytaý) – 2:22,28 minut

 

KÜREKLEMEK

Jübütler, ýeke kürek (erkekler)

Altyn medal: Erik Mýurreý bilen Hamiş Bond (Täze Zelandiýa) – 6:59,71 minut

Kümüş medal: Lawrens Brittan bilen Şaun Kiling (Günorta Afrika) – 7:02,51 minut

Bürünç medal: Jiowanni Abagnale bilen Marko Di Kostanzo (Italiýa) – 7:04,51

 

KÜREKLEMEK

Jübütler, goşa kürek (erkekler)

Altyn medal: Martin Sinkowiç bilen Walent Sinkowiç (Horwatiýa) – 6:50,28 minut

Kümüş medal: Mindaugas Grişkonis bilen Saulius Ritter (Litwa) – 6:51,39 minut

Bürünç medal: Kýetil Borh bilen Olaf Tufte (Norwegiýa) – 6:53,25 minut

 

KÜREKLEMEK

4 adamly, goşa kürek (erkekler)

Altyn medal: Germaniýa (F. Wende, L. Şoof, K. Şulze, H. Grune) – 6:06,81 minut

Kümüş medal: Awstraliýa (K. Forsterling, A. Belonogoff, K. Girdlston, J. Mak Rae) – 6:07,96 minut

Bürünç medal: Estoniýa (A. Ýamsa, A. Raja, T. Endrekson, K. Taimsu) – 6:10,65 minut

 

KÜREKLEMEK

4 adamly, ýeke kürek, ýeňil görnüşde (erkekler)

Altyn medal: Şweýsariýa (M. Gir, S. Niepmann, S. Şürç, L.Tramer) – 6:20,51 minut

Kümüş medal: Daniýa (Ý. Barsoe, Ý. Larsen, K. Ýorgensen, M. Ýorgensen) – 6:21,97 minut

Bürünç medal: Fransiýa (F. Solforosi, T. Barauh, G. Raineau, T. Kolard) —    6:23,32 minut

 

KÜREKLEMEK

Jübütler, goşa kürek (zenanlar)

Altyn medal: Magdalena Fularçik-Kozlowska bilen Natalia Madaý (Polşa) – 7:40,10 minut

Kümüş medal: Wiktoria Tornli bilen Katerine Greýnjer (Beýik Britaniýa) – 7:41,05 minut

Bürünç medal: Donata Wiştartaýte bilen Milda Walçiukaýte (Litwa) – 7:43,76 minut

 

KÜREKLEMEK

4 adamly, goşa kürek (zenanlar)

Altyn medal: Germaniýa (K. Baer, Ý. Lier, L. Şmidla, A. Tiele) – 6:49,39 minut

Kümüş medal: Gollandiýa (Ç. Açterberg, N. Beukers, I. Ýanssen, K. Bouw) – 6:50,33 minut

Bürünç medal:  Polşa (M. Sringwald, J. Leçsinskaýa, A. Kobus, M. Siasiuh) – 6:50,86 minut